KORONA-WIRUS: Jak rozmawiać z młodszymi dziećmi (UNICEF)

Dlaczego tak wiele osób mówi ostatnio o czymś takim,

co dorośli nazywają koronawirusem?

Koronawirusy to grupa wirusów, które mogą powodować, że źle się czujemy i chorujemy.

Wirusy są bardzo małymi organizmami, tak malutkimi, że ich nie widać, gdy na nie patrzymy.

Można je zobaczyć tylko za pomocą specjalnych, powiększających soczewek i mikroskopu.

Są dla nas, dla naszych oczu niewidzialne.

A ponieważ są tak maleńkie, unoszą się w powietrzu i mogą łatwo dostać się do organizmu człowieka

i powodować u ludzi złe samopoczucie.

Skąd koronawirus wziął swoją nazwę?

Jeśli spojrzymy na koronawirusy pod mikroskopem, zauważymy, że mają one na sobie wypustki i są tak zbudowane, że przypominają wyglądem koronę.

Grafika: UNICEF

Koronawirusy istnieją od wielu lat, ale ostatnio pojawił się nowy członek ich wirusowej rodziny o nazwie „koronawirus 2019”, o którym nikt wcześniej nie wiedział!

Uczymy się więc teraz wszyscy, jak ten nowy wirus przemieszcza się między ludźmi i co powoduje w naszych organizmach, jak działa i dlaczego wywołuje złe samopoczucie.

Czy ten wirus może dostać się do mojego ciała?

Tak. Ale wirus nie potrafi latać sobie wszędzie. Aby podróżować, musi być przenoszony od jednej osoby do drugiej. Nazywa się to „zarażeniem”, czyli sposobem przenoszenia wirusa z jednego człowieka na drugiego.

Koronawirus nie może skakać bardzo daleko, ale może przenosić się ze skóry dłoni jednej osoby, na dłoń drugiej, na przykład, gdy ludzie się witają ze sobą lub dotykają, przytulają. Ale dobra wiadomość jest taka, że koronawirus boi się mydła i ginie podczas mycia rąk. Dlatego ważne jest teraz, aby myć często ręce mydłem i wodą. Można także używać żeli antybakteryjnych, które niszczą koronawirusa. To właśnie dlatego rodzice tak często proszą Cię o mycie rąk.

Grafika: UNICEF

Czy mogę się witać z innymi ludźmi?

W najbliższym czasie, jeśli ktoś podejdzie do Ciebie chcąc się przywitać, lepiej pomachaj do niego ręką, uśmiechnij się. To też jest miłe okazywanie sobie serdeczności. A jest bezpieczne.

Grafika: UNICEF

A jeżeli ktoś kicha, albo kaszle, czy wirus może się przenosić?

Tak, wirus może podróżować w kropelkach śliny, nawet malutkich, które podskakują, gdy rozmawiamy, lub kichamy. Nie każda osoba, która kicha przenosi koronawirusa, przecież czasem kichamy z powodu kurzu, pyłków, które unoszą się w powietrzu. Ale przyczyny kichania nie da się tak łatwo stwierdzić. Dlatego, jeśli zauważysz, że ktoś kaszle lub kicha, lepiej trzymaj się z daleka, aby kropelki nie dotarły do ​​Ciebie.

Warto też wiedzieć i pamiętać o tym, że ten malutki wirus może znajdować się na przedmiotach, na przykład na stole lub meblach, których dotknął ktoś, kto  ma w organizmie wirusa, i może przemieścić się do następnej osoby, która dotknie tych mebli lub rzeczy. Ale nie martw się, ponieważ jeśli zostaną one wyczyszczone, wirus znika.

Grafika: UNICEF

A co się stanie, jeśli wirus dostanie się do mojego organizmu?

Czy pamiętasz, jak się czujesz, gdy jesteś przeziębiony?

Z tym wirusem jest podobnie. Możesz trochę źle się czuć, możesz mieć gorączkę, kaszel, duszności.

Ale podobnie jak w innych przypadkach, gdy byłeś chory, po kilku dniach poczujesz się lepiej.

Prawie wszyscy, którzy chorują z powodu tego wirusa, po kilku dniach znów czują się dobrze.

Jeśli zdarzy się tak, że poczujesz się chory, dorośli zajmą się tobą, abyś mógł wkrótce wyzdrowieć.

Zauważasz na pewno, że dorośli oglądają i słuchają wielu wiadomości o koronawirusie.

Uczą się i zdobywają wiedzę, jak się tobą i sobą opiekować i chronić ciebie i siebie, jak postępować aby być bezpiecznym.

Z każdym dniem wiemy o tym wirusie coraz więcej!

Grafika: UNICEF

A co to jest kwarantanna?

Jeśli zdarzy się, że mieliśmy kontakt, z kimś, kto zachorował na koronawirusa, musimy zostać kilka dni w domu, nawet jeśli czujemy się dobrze. Dzięki temu jesteśmy bezpieczni, uważamy na siebie, dbamy o swoje zdrowie, i po kilku dniach kwarantanna się skończy.  A jeśli zaczniemy chorować wirus nie będzie mógł rozprzestrzeniać się dalej. Chronimy siebie i innych.

Grafika: UNICEF

Dlaczego nie mogę chodzić do przedszkola i szkoły?

Zastanawiasz się, dlaczego przedszkola i szkoły są zamknięte? Gdy już Wiesz, co to jest koronawirus, łatwiej zrozumiesz, że w tych miejscach możemy być bardziej narażeni na kontakt z wirusem, prawda?

Przedszkola i szkoły są zamknięte, by jak najmniej dzieci zachorowało z powodu wirusa.

W międzyczasie wielu naukowców na całym świecie pracuje nad powstrzymaniem wirusa przed podróżowaniem,  szuka najlepiej działających lekarstw i  szczepionek, aby go pokonać i aby wszyscy mogli być chronieni przed nim chronieni.

Grafika: UNICEF

Możesz pytać dorosłych, rozmawiać z  nimi, zadawać im pytania, o to co Cię niepokoi.

Trzymaj się dzielnie! Pozdrowienia!

Materiał przygotowany w oparciu o:

https://www.unicef.org/lac/en/talking-about-coronavirus-younger-children

  Aneta Ratajek